Felszámolási eljárás megindítása

Felszámolási eljárás megindítása és öröklési szerződés

Felszámolási eljárás megindítása

Mi szükséges a felszámolási eljárás megindításához?

A felszámolási eljárás megindítása számos lépéssel jár, amelyek betartása elengedhetetlen a sikeres eljárás érdekében. Először is szükséges, hogy az adós társasággal kötött szerződésünk legyen. Amennyiben az adós a szerződésen alapuló tartozását az esedékességet követő 20 napon belül nem egyenlíti ki vagy nem vitatja, felszólítást kell küldenünk, amelyben a fizetési kötelezettség teljesítésére hívjuk fel.

Felszámolási eljárás iránti kérelem beadása

Az eljárás megkezdéséhez szükséges, hogy a követelésünk meghaladja a 200.000,- Ft-ot. Fontos, hogy a felszámolási eljárás megindításához mellékeljük a releváns dokumentumokat, például a szerződést, a számlát, a fizetési felszólítást és annak tértivevényét, amely bizonyítja, hogy az adós cég átvette a levelet. A jelenlegi COVID és háborús veszélyhelyzet miatt az értékhatárok változhatnak, így mindig tájékozódjunk az aktuális feltételekről.

A felszámolási eljárás célja és folyamata

A felszámolási eljárás célja a fizetésképtelen gazdálkodó szervezetek jogutód nélküli megszüntetése, így kintlévőségeink törvényes úton történő megtérítése. Az eljárás kezdeményezhető hitelezői vagy adósi oldalról, illetve cégbíróság vagy büntetőbíróság által. Az adósok is kérhetik az eljárást, ha nem kívánnak élni a csődeljárás nyújtotta lehetőséggel.

Mi a teendő a felszámolás elrendelése esetén?

Amennyiben elrendelték a felszámolási eljárást, a követelések érvényesítése már csak ezen eljárás keretein belül lehetséges. A jogszabályok szerint a hitelezői igényt időben, 40 napon belül kell bejelenteni ahhoz, hogy az kielégítésre kerüljön a törvényben előírt sorrend szerint. A 40 napon túli, de 180 napon belüli bejelentések esetében a követelések csak a határidőben bejelentett igények után kerülhetnek kifizetésre. A 180 napos határidő elmulasztása esetén pedig a hitelező egyáltalán nem érvényesítheti követelését.

Hitelezői igény bejelentése és a felszámolóval való együttműködés

A hitelezői igényt a kirendelt felszámolónál kell benyújtani, és egyidejűleg meg kell fizetni a regisztrációs díjat, amely a bejelentett tőkekövetelés 1%-a, de legalább 5.000,- Ft, és legfeljebb 200.000,- Ft. A felszámoló megvizsgálja, és nyilvántartásba veszi az igényeket, majd kapcsolatot szükséges tartani a felszámolóval, hogy tájékozódjunk a felszámolási eljárás aktuális állapotáról és a követelésünk megtérülési esélyeiről.

Öröklési szerződés: jogi útmutató és tudnivalók

Az öröklési szerződés az egyik legfontosabb dokumentum, amely biztosítja az örökség sorsát. Az öröklési szerződés elkészítése során számos fontos tényezőt kell figyelembe venni a jogi korrektség és az érintett felek jogainak védelme érdekében.

Az öröklési szerződés fogalma

Az öröklési szerződés egy olyan megállapodás, amelyben az örökhagyó vállalja, hogy halálával meghatározott tulajdonjogokat ruház át az örökösre. Ez a típusú szerződés különösen hasznos lehet, ha valaki biztosítani szeretné, hogy vagyonának egy része vagy egésze egy adott személyhez kerüljön.

Az öröklési szerződés szükségessége

Az öröklési szerződés egyaránt biztosítja mind az örökhagyó, mind az örökös jogait és érdekeit. Ezzel a megállapodással elkerülhetők a későbbi jogviták és félreértések, hiszen előre szabályozza a tulajdon átruházásának pontos feltételeit. Az öröklési szerződés elkészítése tehát mind jogi, mind gyakorlati szempontból előnyös lehet.

Hogyan készíthető el egy öröklési szerződés?

Az öröklési szerződés elkészítése során fontos, hogy a szerződés minden lényeges elemet tartalmazzon, mint például az örökhagyó és az örökös adatai, a vagyontárgyak pontos listája, valamint az átruházás feltételei és időpontja. Javasolt, hogy tapasztalt ügyvéd segítségét vegyük igénybe a dokumentum megszövegezése során, hogy az minden jogszabályi előírásnak maradéktalanul megfeleljen.

Az öröklési szerződés előnyei

Az öröklési szerződés egyértelmű előnyökkel jár mindkét fél számára. Az örökhagyó biztonságban tudhatja vagyonának sorsát, míg az örökös biztosítékot kap arra, hogy halál esetén birtokába kerül a megállapodás tárgya. Az öröklési szerződés elkészítése során figyelni kell arra is, hogy a dokumentum minden jogszabálynak megfeleljen, így az később nem támadható meg jogi úton.

Gyakori kérdések és válaszok

Mi szükséges az öröklési szerződés érvényességéhez?

Az öröklési szerződés érvényességéhez mindkét fél jelenléte és aláírása szükséges, valamint tanúk is igazolhatják a szerződéskötés tényét. Az ügyvéd által ellenjegyzett dokumentum tovább növeli a szerződés biztonságát.

Milyen esetekben nem lehet öröklési szerződést kötni?

Az öröklési szerződéssel kapcsolatosan a jogszabályok kizárják bizonyos személyek és helyzetek bevonását, például a rendkívüli állapotok vagy a kényszerhelyzetek miatt megkötött szerződések esetében.